Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?
09 Temmuz 2024

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Nedir?

Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonra kandaki şeker seviyesini ifade eder. Bu değer, genellikle ana öğünlerden iki saat sonra ya da şeker yükleme testi yapılarak ölçülür. Yemeklerden iki saat sonra ölçülen değerin 180 mg/dl'nin altında olması beklenir. Gece boyunca açlıktan sonra yani 8-10 saatlik açlıktan sonra, 75 gram glikoz verilerek ikinci saatte ölçülen değerin 140 mg/dl'nin altında olması, kişinin şeker hastalığı olmadığını gösterir. 140 ile 200 mg/dl arasında çıkan kan şekeri değerleri bozulmuş glikoz toleransını, 100 ve 126 mg/dl arasındaki açlık kan değerleri ise bozulmuş açlık glisemisini işaret eder. Bu durum, klinik belirti vermeyen ancak ileri yaşlarda şeker hastalığı gelişme riski taşıyan kişiler için "gizli şeker" olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalarda, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, gizli şeker olanların %29-55 oranında şeker hastalığı geliştireceği belirlenmiştir.

Tokluk Kan Şekerinin Önemi

Tokluk kan şekeri değeri, diyabet riskinin belirlenmesinde açlık kan şekeri kadar önemli bir ölçümdür. Diyabet hastalarının bir kısmında, açlık kan şekeri düzenli olsa da komplikasyonlar devam eder. Bu hastalarda tokluk kan şekeri değerinin yüksek olduğu izlenmiştir. Hastalarda sadece açlık kan şekeri ölçümünün yapılması, diyabet teşhisini geciktirebilir. Çok uzun bir süre açlık kan şekeri normal çıkarken, tokluk kan şekeri yüksek çıkan hastalar bulunmaktadır. Bu nedenle 45 yaşın üzerinde olan herkesin şeker yükleme testi yaptırması gerekir. Bu testin normal çıkması halinde, her beş yılda bir tekrar edilmesi tavsiye edilir. Ailesinde genetik olarak şeker hastalığı öyküsü bulunan kişiler ise 30 yaşından itibaren her yıl şeker yükleme testi yaptırmalıdır. Diyabet hastalarında açlık ve tokluk kan şekeri ölçümü birlikte ve düzenli şekilde yapılmalıdır.

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalı?

  • Yemekten 2 saat sonraki ölçümde 180 mg/dl'nin altında
  • Şeker yükleme testiyle yapılan ölçümde 140 mg/dl'nin altında olmalıdır.

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Gebelikte yapılan ölçümlerde tokluk kan şekeri ilk saatte 130 mg/dl'nin altında, ikinci saatte ise 120 mg/dl'nin altında olmalıdır.

Diyabet Tanısında Tokluk Kan Şekerinin Önemi

Şeker hastalarının kanında fazla miktarda bulunan şekerin yani glikozun damar sertliğine sebep olması, kalbe giden kanın miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle hastalarda göğüs ağrısı, kalp krizi ya da ani kardiyak ölümler meydana gelebilir. Özellikle yemeklerden iki saat sonra ölçülen tokluk kan şekerinin yüksek olması, bu riskleri artırır. Diyabetik olmayan kişilerde yemek sonrasında pankreasta insülin daha hızlı salgılanır. Tip 2 diyabet hastalarında ise erken dönemde insülin salgılanması olmaz. Açlık kan şekeri normal çıksa da tokluk kan şekeri değeri yüksek çıkabilir. Sadece açlık kan değeri şeker hastalığının teşhisi için yeterli değildir. Mutlaka açlık kan şekeriyle birlikte, tokluk kan şekeri ölçülerek diyabet tanısı konulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şeref

01 Haziran 2024 Cumartesi

Tokluk şekerim 164 açlık 85yaş44 normalmı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

ޞeref Bey, tokluk şekeriniz biraz yüksek görünüyor. Normalde tokluk şekeri, yemek yedikten iki saat sonra 140 mg/dL'nin altında olmalıdır. Ancak, bu değerler yaş, genel sağlık durumu ve diğer faktörlere göre değişebilir. Bir doktora danışarak daha kesin bilgi almanızı tavsiye ederim.

2. Cevap
cevap

Ayçin

Günümüz insanlarının en çok karşılaştığı metabolik rahatsızlık olan şeker hastalığı dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Şeker gün içerisin de tükettiğimiz besinlerin yanında strese bağlı olarak da yükselir. Bir insanın açlık kan şekeri 100 ile 130 arası olmalıdır. Tokluk kan şekeri ise 130 ile 160 arası olmalıdır. Bunların üstünde doktora danışın.

soru

bayram koç

30 Mayıs 2024 Perşembe

yaklaşık 3 aydan beri şekerden rahatsızım doktora gittim taliler yaptırdım bana şeker hastasısın dedi ilaç kulanmauya başladım akşam tok luk şekerimi ölçtüm 88 çıktı sonuç ilaç kulanmaktayım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bayram Koç Bey,

Geçmiş olsun. Şeker hastalığınızın kontrol altında olması sevindirici. Akşam tok karnına ölçtüğünüz şeker değeri de iyi görünüyor. İlacınızı düzenli kullanmaya devam edin ve doktor kontrollerinizi aksatmayın. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Yumlu

Tokluk şekeriniz gayet iyi çıkmış. kullandığınız ilaçların yanın da diyet de yaparsanız bu şekilde devam eder. Şekeriniz düşük çıktı diye doktorunuza sormadan ilaçlarınız kesmeyin. Diyet yapmaya devam edin. Şekerin ne zaman çıkıp düşeceğini bilemezsiniz. Şekerin bu seviyelerden yükselmemesi için şekerli tuzlu besinleri fazla tüketmemeniz lazım. Doktorunuza sürekli kontrole gitmek faydalıdır.

soru

Pervin

25 Mayıs 2024 Cumartesi

213 tokluk kan şekerimyaş 62 şeker hastasımıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pervin Hanım,

213 değerindeki tokluk kan şekeri, normal aralığın üzerinde. Bu durum, diyabet veya prediyabet belirtisi olabilir. Kesin teşhis ve uygun tedavi için bir doktora başvurmanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Mustafa Mir Tuğra

Şekeriniz bu seviye de yüksek. Dahiliye doktoruna gitmeniz gerekiyor. Size tekrardan hem açlık hemde tokluk kan tahlili yapar. Eğer yüksek ise size diyabet ilaçları yazabilir. Şeker hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalık çeşididir. Yediğinize içtiğinize dikkat edin. Stres de şekeri tetikler ve yükseltir. Stres yapmak uzak durun. Spor yapın birde.

soru

nermin

20 Mayıs 2024 Pazartesi

kan şekeri tok halde 88.8 babaannemn szce nasıl

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Babannenizin açlık kan şekeri değeri normal aralıkta görünüyor. Ancak, tam bir değerlendirme için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

soru

Ali küçük

09 Mayıs 2024 Perşembe

48 yaşındayım 74 kiloyum 1.72 boyundayım tokluk ve açlık kan şekrrim ne plmalı.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ali Küçük Bey,

Genel olarak, açlık kan şekeri düzeyinizin 70-100 mg/dL arasında, tokluk kan şekeri düzeyinizin ise yemek yedikten 2 saat sonra 140 mg/dL'nin altında olması beklenir. Ancak, sağlık durumunuzla ilgili daha kesin bilgiler ve kişisel hedefler için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Yesari

Merhaba ali bey, tokluk ve açlık kan şekerine aç karnınıza ve tok karnınıza vereceğiniz kan tahlili ile öğrenebilirsiniz. Buna ilave olarak son 3 aylık olan Hba1c değerinize de bastırmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

soru

emine parlak

04 Mayıs 2024 Cumartesi

benım tokluk şekerim 236 çıktı ben şeker hastasımıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Emine Parlak Hanım, tokluk şekerinizin 236 çıkması normalin üzerinde bir değer. Bu değer diyabet belirtisi olabilir, ancak kesin tanı için bir doktora başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanız önerilir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Şüca

Gece boyunca açlıktan sonra yani 8-10 saatlik açlıktan sonra, 75 gram glikoz verilerek ikinci saatte ölçülen değer 140 mg/dl altında olursa kişide şeker hastalığı olmadığını, 140 ile 200 mg/dl arasında çıkan kan şekeri değerleri bozulmuş glikoz toleransını, 100 ve 126 mg/dl arasındaki açlık kan değerleri bozulmuş açlık glisemisi olarak değerlendirilir.

soru

İbrahim

25 Nisan 2024 Perşembe

Tokluk sekerim151 normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İbrahim Bey,

Tokluk kan şekeri değerinizin 151 olması normal değildir. Genellikle tokluk kan şekerinin 140 mg/dL'nin altında olması beklenir. Bu durumda bir doktorla görüşmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Esed

İbrahim bey yemek yedikten 2 saat sonra yapılan tokluk kan şekeri 180 mg/dl altında çıkarsa normal kabul edilir. 151 değeriniz de normaldir. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Nevzenin

Merhabalar tokluk sekeriniz 180 altında ise gayet normaldir bu seyir yok halen şupheleniyorsanız doktorunuza gözükmekte fayda var derim gerekli kan şeker testlerine girdikten sonra herşey gayet açık olarak ortaya çıkacaktır sağlıklı günler dilem

soru

Murat

15 Nisan 2024 Pazartesi

Açlık kan şekeri 118 iken tokluk şekerim 85 olması nasıl yorumlanır

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Murat Bey, bu durum genellikle nadir görülen bir durumdur ve bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim. Tokluk kan şekerinizin açlık kan şekerinizden düşük olması hipoglisemi veya diğer metabolik durumların bir belirtisi olabilir. Doktorunuz gerekli testleri yaparak size en doğru bilgiyi verecektir.

2. Cevap
cevap

Tokuztuğ

Murat Bey merhabalar. Açlık kan şekerinin en az 8 saat açlık üzerine ölçülmesi gerekmektedir. Bu süre sonrasında açlık kan şekerinin 70 ile 99 arasında çıkması kişinin şekerinin normal olduğunu gösterir. Açlık kan şekerinin 100-124 mg/dl arasında bulunması gizli şeker hastalığının belirtisidir. Tokluk kan şekerinin ise 140 mg/dl altında bulunması gerekmektedir.

soru

meral

12 Nisan 2024 Cuma

tokluk kan sekerım 78 cıktı normalmı yuksekmı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Meral Hanım,

Tokluk kan şekerinizin 78 çıkması oldukça düşük bir değerdir. Tokluk kan şekeri, yemek yedikten yaklaşık 2 saat sonra ölçülen kan şekeri seviyesidir ve genellikle 140 mg/dL'nin altında olması beklenir. Bu nedenle, 78 mg/dL çok düşük bir değer olarak değerlendirilebilir ve hipoglisemi belirtisi olabilir. Bu durum hakkında doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Gülruhsar

Merhaba meral hanım, tokluk kan şekeri kişinin yemek yedikten sonra 2 saat sonra kan şekeri ölçülmesidir. Bu çıkan değer 180 mg/dl değerinden az çıkması sağlıklı olduğunuzu gösterir. Kan şekeriniz normaldir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

nuray

07 Nisan 2024 Pazar

yemekten 1 saat sonra yapılan testte 58 çıktı düşük mü normal mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nuray, yemekten 1 saat sonra kan şekerinin 58 çıkması düşük sayılabilir. Normalde yemekten sonra kan şekeri seviyelerinin daha yüksek olması beklenir. Bu durumu doktoruna danışmanı öneririm.

2. Cevap
cevap

Ünalmış

Şeker hastalığı testlerinde önemli olan hastalığa sahip olup olmadığınızla ilgilidir. tokluk kan testi özellikle 30 yaş üstü insanların yaptırması gereken bir testtir. sizin 9lçümlerinizde inanilmaz düşük çıkmış. bu hastalığa sahip olmanız neredeyse imkansızdır. Bu arada yaşınızında buna etkisi yüksektir. Bunun dışında şeker değeri olarak herhangi bir risk yoktur.

soru

ömer

06 Nisan 2024 Cumartesi

açlık kan şekeri 124
tokluk kan şekeri 116

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Açlık kan şekeriniz normalden yüksek, bir doktora danışmanız faydalı olabilir. Tokluk kan şekeriniz ise kabul edilebilir sınırlarda. Sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyabet İlaçları

Diyabet İlaçları

Popüler İçerikler

Hipoglisemi Nedenleri

Hipoglisemi Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şekersiz Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şekersiz Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Şeker Hastalığından Korunma Yolları

Şeker Hastalığından Korunma Yolları

Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Normal Kan Şekeri Değerleri

Normal Kan Şekeri Değerleri

Kan Şekerini Düşüren Bitkiler

Kan Şekerini Düşüren Bitkiler

Reaktif Hipoglisemi Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Hipoglisemi Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Diyabet Ameliyatı Faydalı mı?

Diyabet Ameliyatı Faydalı mı?

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Ökse Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Ökse Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur?

Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur?

Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri