sekerhastaligi.gen.tr
şeker hastalığı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarŞeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler, şeker hastalığının tedavi edilmesini sağlayan ilaçların içinde bile tıbbi bitkilerden yararlanılır. Diyabet ciddi sonuçları olabilen ve toplumda yaygın olarak görülen metabolik bir hastalıktır. Komplikasyonlarının azaltılması için çeşitli tedavi yolları bulunmaktadır. Bunların içinde yer alan bitkisel formüller düşük maliyeti ve daha az yan etkisi nedeniyle tercih edilmektedir.

Şeker hastalığı için kullanılabilecek bitkiler

Akasya arabica (Babul chall kabuğu): Akasya bitkisinin özü insülinin serbest bırakmak için, antidiyabetik olarak görev yapar. Toz haline getirilmiş olan akasya ağacı tohumları pankreasta beta hücrelerinin insülin salgılamasına etkili olur.

Aegle marmelos: Bu bitki bengal ayvası, ahşap elma, taş elma gibi bir ağacın türüdür. Bu Hindistan'da kutsal bir ağaç olarak kabul edilmektedir. Ağacın meyveleri gıda olarak kullanılmaktadır. Yapraklarından elde edilen sulu ekstre sindirim sistemine faydalı olur, kandaki şekeri düşürür.

Soğan (Allium cepa): Soğan antioksidan ve hipolipidemik etkiye sahiptir. Diyabetik hastaların soğan tüketmeleri halinde, kan şekeri kontrol altına alınabilir.

Sarımsak (Allium sativum): Sarımsak kükürt ihtiva etmekte, keskin kokulu ve hipoglisemik etkiye sahip bir bitkidir. Bu nedenle pankreasta beta hücrelerinin ve insülinin salgılanmasının artmasına sebep olur. Sarımsak yağının içinde lipid peroksidasyonu içeren amino asit bulunmaktadır. Bununla diyabetik semptomlar azaltılmaktadır.

Aloe vera: Bu bitki doğal bir tedavi ilacıdır. Aloe vera jeli yaprak hamurundan, aloe suyu ve dış derideki süngerimsi tabakadan elde edilmektedir. Diyabetik kişilerde yaraların çabuk iyileşmesinde etkili olur.

Bektaşi üzümü (Eugenia jambolana): Bu bitkinin çekirdekleri diyabet tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

. Diyabet hastalarında kan şekerinin düşürülmesinde etkili bir bitkidir. 

Acı kabak (Momordika): Bitkinin tohumları, yaprakları ve bitki özü hipoglisemik etkiye sahiptir.

Mango (Mangifera indica): Bitkinin yaprakları antidiyabetik olarak kullanılmaktadır. Bitkinin lifli ekstresi kandaki şeker seviyesini düşürmekte etkilidir. Bağırsaklarda glikoz emilimini azaltarak, kan şekerini kontrol altında tutar.

Fesleğen (Ocimum): Tulsi olarak bilinen bitki, antik çağlardan itibaren şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Diyabetin semptomlarını en aza indiren özelliklere sahiptir.

Çemen (Trigonelle foenum gracum): Çemen tohumunun içinde bulunan amino asitler diyabetik insanlarda insülin salınımını arttırır.

Tarçın: İştah açıcı olan bitki kan şekerini düşürmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda el ve ayaklarda oluşan kaşıntılara ve damar tıkanıklıklarına karşı iyi gelmektedir.

Sığır kuyruğu (Verbascum): Ülkemizde bol miktarda yetişen bitkinin çiçekleri ve küçük yaprakları kurutularak şeker hastalığında kullanılır. Bir litre suyun içinde 2 avuç kadar konularak, 10 dakika kaynatılır. Bunu 20 dakika kadar demleyerek, süzüp içebilirsiniz. Yemeklerden önce 1 çay bardağı içilebilir.

Ginseng: Bu bitki Hba1c düzeylerinde oldukça etkilidir. Hastalarda fiziksel aktiviteyi arttırarak, canlılık etkisi gösterir ve halsizliği giderir. Özellikle insüline bağımlı olmayan şeker hastalarında çok etkilidir.

Japon eriği: Bu bitki beyne giden kan akışını düzenlemektedir. Şeker hastalarında oluşabilen damarlar ve dolaşım sistemindeki olumsuz etkilerde, damar tıkanıklıklarında faydalı olur.

Kudret narı: Bu meyve aktarlarda rahatlıkla bulunur. Meyvenin suyu sıkılarak içildiğinde, kan şekerini düşürücü etki yapar. Suyunu içerken, acı bir tadı olmasına rağmen, içine tatlandırıcı konulmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2014 13:46:21

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelikte şeker hastalığı, hamilelik dönemi anne adayları açısından özel bir dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte anne adayları için bir çok hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Bunların arasında olan şeker hastalığı, anne...

Hamilelikte Diyabet

Hamilelikte diyabet, gebe kadınların hamilelik sürecinde özellikle ikinci trimesterde ve sonrasında diyabet hastalığının olması halinde, gebelik şekeri olarak tabir edilen gestasyonel diyabet görülür. Hamilelik döneminde bebeğin g...

Gebelikte Şeker Hastalığı

Gebelikte şeker hastalığı, kanda şeker oranının normalde olması gerekenden daha yüksek olması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan şeker hastalığı, bazı kadınlarda gebelik öncesi dönemde mevcuttur. Bu durum pregastasyonel diyabet...

Diyabet Nedir

Diyabet nedir, diyabet yani şeker hastalığı ciddi sorunlara neden olabilen ve toplumda sıkça görülen metabolik bir hastalıktır. Pankreasın salgıladığı insülin yetersizliğinden ya da etkisizliğinden oluşur. İnsülin olmadığında, yiy...

Şeker Hastalığı Nedir

Şeker hastalığı nedir, pankreas tarafından üretilen insülinin yetersiz olması ya da hiç olmaması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Toplumda yaygın olan ve giderek ortaya çıkma yaşı düşen şeker hastalığı yani diyabet, uygu...

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet, hamilelikle başlayan yada gebeliğin bir döneminde ortaya çıkan ve kan şekerinin normalin üzerine çıkmasıyla yaşanan, karbonhidrat metabolizması bozukluğudur. Hastaların çoğu doğumdan sonra eski sağlıklı duruml...

Tip 1 Diyabet Nedir

Tip 1 diyabet nedir, bu tip diyabet insülin hormonunun mutlak eksikliğine bağlı meydana gelen şeker hastalığıdır. Her yaşta etkili olmasına rağmen, en fazla çocukluk ve erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Bu yüzden juvenil diyabet...

Yüksek Şeker Hastalığı Belirtileri

Yüksek şeker hastalığı belirtileri, şeker hastalığı son yıllar da sıkça duyulan ve her 3 kişiden 1'inde görülen bir hastalık haline gelmiştir. Yediğimiz gıdalardan alınan şeker sayesinde vücudumuz bu ihtiyacını karşılamış olur. Ye...

Diyabet

Diyabet, kan şekerinin yüksekliğiyle seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Diyabeti kavrayabilmek için, vücudun işlevlerini yerine getirirken enerjiyi nasıl sağladığının bilinmesi gerekir. Vücutta enerji ihtiyacı besinlerdeki kar...

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen tıptaki adı diyabet; vücudun karın bölgesinde, mide arkasında “pankreas” isimli bezin kan şekerini düzenlemek amacıyla salgıladığı, “insülin” hormonunu...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

şeker hastalığı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018