Şeker Hastalığının Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Şeker Hastalığının Zararları Nelerdir?

Şeker hastalığının zararları, şeker hastalığı kontrol altına alınmadığı zaman vücuttaki tüm organlara zarar verebilir. Kan şekerinin normalin altında seyretmesi halinde hastalarda hipoglisemi ataklarına, kan şekerinin normalden fazla yükselmesi halinde hiperglisemi ataklarına neden olabilir. Bu ataklar şeker hastalığının akut komplikasyonu arasındadır. Bu etkenler hastalarda halsizlik, titreme, baş ağrısı, soğuk terleme, görmede bulanıklık ve şuur kaybı gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bunların dışında kontrolsüz bir şeker hastalığı kalp hastalıklarına, felç, böbrek hastalıklarına, sinir zedelenmesi, göz sorunları, cilt problemleri, diş sorunları gibi çok sayıda olumsuz etkilere neden olabilir.

Kalp ve damar hastalığı: Diyabetin en yaygın hastalıklarından kalp ve damar hastalığı hastalığın kronik komplikasyonları arasındadır. Hastalarda kan şekerinin yüksek seyretmesi nedeniyle özellikle kalbin beslendiği koroner damarlarda, beynin kan dolaşımını yapan damarlarda tıkanıklar meydana gelerek, kalp krizi gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bunların önlenmesi için, kan şekerinin, tansiyon ve kolesterol düzeylerinin belirli sınırlarda tutulması gerekir. Kilo verme, düzenli egzersiz ve beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Felç (İnme): Vücutta tek taraflı olarak meydana gelen ani güç kaybı, kolda, yüzde ya da ayakta uyuşukluk, konuşma güçlüğü, gözlerde bulanıklık, baş dönmesi gibi etkilerle yaşanır. Şeker hastalarının bu belirtilere maruz kalması halinde acilen sinir hastalıkları ya da felç doktorına gitmesi gerekir.

Diyabetik nefropati (Böbrek hastalığı): Şeker hastalarının böbrek hastalığı açısından, her yıl idrar testi yaptırarak kontrol edilmesi gerekir. Böbrek fonksiyonlarının izlenmesi için, temel kreatinin kan testinin uygulanması gerekir. Böbrek hastalıklarının önlenmesinde, tansiyonun kontrol altında tutulmasının büyük önemi bulunmaktadır. Hastaların 130/80 seviyesinin altında tansiyon değerleri olması gerekir.

Diyabetik nöropati (Sinir zedelenmesi): Şeker hastalığı hastalarda zaman içinde uyuşukluk, yanma, acı gibi etkilere neden olabilir. Bu etkiler sinir zedelenmesine bağlı oluşmaktadır. Ciltte uyuşukluk giderek büyüyerek, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Ciltte oluşabilecek küçük yaraların hastalar tarafından iyi takip edilmesi gerekir. Ellerde ve ayaklarda kızarıklık, nasır, çatlak ve cilt dökülmesi gibi etkiler her gün kontrol edilmelidir.

Diyabetik retinopati (Göz sorunları): Şeker hastaları göz sağlıkları açısından, her yıl düzenli olarak kontrolden geçmelidir. Gözün arka bölümünde yer alan retina incelenerek, diyabetin zararları kontrol edilmelidir. Tip 1 diyabet hastaları teşhisten sonra 3-5 yıl içinde, Tip 2 diyabet hastaları ise teşhisin ardından, göz muayenelerine başlamalıdır. Zaten göz sorunları olanlar ise daha sık göz doktoruna gitmelidir. Hamile olan şeker hastaları da sıkça göz doktoruna gitmelidir. Gebelik şekerinde bu kontrollere gidilmesi gerekmemektedir.

Gastroparezi (Mide felci): Mide felci riskini arttıran şeker hastalığı, mideye giden sinirlerin felç olmasına sebep olur. Bu mide içeriğinin boşalmasını zorlaştırdığından, kan şekeri kontrolünü engeller. Bunun ilaçlarla ve beslenmeyle düzeltilmesi mümkündür. Hastalar düzenli kontrollerle erken teşhise yardımcı olabilir.

Sertleşme sorunu: Erkekler için sertleşme sorununa yani iktidarsızlık sorununa neden olabilen şeker hastalığı, bu etkisini kan şekerinin kontrol edilmemesi halinde gösterebilir. Sigara içememek, egzersiz ve diyet yaparak, stres azaltılarak bu sorun kolayca açılabilir.

Cilt sorunları: Hastaların bir kısmı diyabet kaynaklı cilt sorunları yaşayabilir. Kandaki yüksek şeker seviyesi mantarların büyümesine uygun bir ortamdır. Bu vücudun kendisini onarmasını engeller.

Enfeksiyonlar: Tip 2 diyabet vücutta enfeksiyonlarla savaşma gücünü azaltan bir etkendir. Yüksek kan şekeri nedeniyle bakterilerin üremesi hızlanacağından, enfeksiyon riski artmaktadır. Genellikle böbreklerde, diş etlerinde, vajinada, ayaklarda, ciltte sıkça enfeksiyon görülebilir.

Diş sorunları: Ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunlar şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Bu yüzden kan şekeri kontrol altına alınmalıdır. Düzenli olarak diş doktoruna gidilerek, diş temizliği ve kontrolü yaptırılmalıdır.

Şeker Hastalığının Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Diyabet Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 Diyabet Nedir?

Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet İlaçları

Diyabet İlaçları

Güncel

Hamilelikte Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Açlık Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Şeker Hastalığı Ameliyatı ve Sonrası

Şeker Hastalığı Ameliyatı ve Sonrası

Diyabet Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Diyabet Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Gizli Şeker Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gizli Şeker Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan Şekeri Değerleri

Kan Şekeri Değerleri

Doğuştan Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6