Normal Kan Şekeri Değerleri
11 Temmuz 2024

Normal Kan Şekeri Değerleri


Kan şekeri, karbonhidratların en küçük parçası olan glukozdan oluşmaktadır. Vücutta bulunan tüm hücrelerin glukoza ihtiyacı vardır ve glukozun vücutta kullanılabilmesi için karaciğerin glukozu işlemesi gerekir.

Hipoglisemi ve Kan Şekeri Değerleri

Kan şekeri değerinin 55 mg/dL veya daha az olması hipoglisemi olarak tanımlanır. Hipoglisemiye yol açacak faktörler ortadan kaldırılırsa hipoglisemi kontrol altına alınabilir. Aksi halde insülin veya diyabet ilacı kullanan kişilerde hipoglisemi oluşumu görülebilir.

Kan Şekerinde Yaşanan Problemler

Kan şekeri değerlerinde yaşanan problem sonucu kişide göz kararması, titreme, ağız kuruluğu gibi bazı şikâyetler yaşanabilir. Bu tür şikâyetleri olan kişilerin kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları ve ölçümlere göre özellikle beslenme programlarında değişimlere gitmeleri gerekir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre, kan şekeri değerleri 100 mg/dL'nin üzerinde olan kişiler, şeker hastalığına karşı risk altındadır. Bu risk, düzenli egzersiz programı, sağlıklı beslenme, aşırı yağ ve şekerden uzak kalmak ve sigarayı bırakmak gibi önlemler alındığında en az seviyeye indirilebilir. Sağlıklı bir bireyin kan şekeri testi sonucu 90 mg/dL olmalıdır.

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Açlık kan şekeri değerleri, ortalama 8 saat süren bir açlık sonrasında yapılan ölçümlere göre değerlendirilir. Eğer açlık kan şekeri ölçümü 90-126 mg/dL aralığındaysa, şeker hastalığına karşı yukarıda sıralanan önlemlerin alınması şarttır. Bu önlemler sayesinde şeker hastalığı geciktirilebilir. Ölçüm sonuçlarına rağmen önlem alınmadığında, şeker sınırları aşılır ve şeker hastalığına maruz kalınır. Şeker hastaları gerekli tedaviye başlamazsa, organlarda hasar, böbrek yetmezliği, göz kusurları ve kemik yapısında bozukluk gibi ciddi sağlık problemleri yaşanabilir. Açlık kan şekerinin normal kabul edilmesi için değerlerin 90 mg/dL ve daha altında olması gerekir.

Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Tokluk kan şekeri değerleri, yemek yendikten 2 saat sonra yapılan ölçümlere göre değerlendirilir. Tokluk kan şekeri değerleri 140 mg/dL ve daha altında olmalıdır. Eğer sonuç 140-200 mg/dL aralığındaysa kişi risk altındadır. Tokluk kan şekeri değerleri bazı önlemler alınarak kolaylıkla normale dönebilir.

Önlemler ve Tedavi

Kan şekeri değerlerinin kontrol altında tutulması için alınabilecek önlemler şunlardır:

  • Düzenli egzersiz yapma
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme
  • Aşırı yağ ve şeker tüketiminden kaçınma
  • Sigarayı bırakma
  • Stres yönetimi

Bu önlemler sayesinde kan şekeri değerleri kontrol altında tutulabilir ve diyabet gibi ciddi sağlık problemleri önlenebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bekir

17 Mayıs 2024 Cuma

Kandan seker testi yaptirdim 6.2 cikti nasil iyimi sizceCevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bekir Bey, kandan alınan şeker testi sonucunuz 6.2 çıktığına göre, bu sonuç genellikle açlık kan şekeri testi (Fasting Blood Glucose) için ortalama bir değerdir. Ancak, bu değeri yorumlamak için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Çünkü kan şekeri seviyeleri kişiden kişiye değişebilir ve doktorunuz sizin genel sağlık durumunuzu ve diğer test sonuçlarınızı değerlendirerek en doğru bilgiyi verecektir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Teksen

Merhabalar Bekir bey, kandan yaptırdığınız şeker testi HBA1C testi ise bu test son 3 ay içindeki kan şekerinizi ölçer. HBA1C optimum aralığı 4-5 atasıdır. 6.2 çıkan değeriniz üst limitin üstünde olduğu için vücudunuzda insülin direnci başlamıştır ve şekeriniz tüksektir. Bunun için ilaç kullanıp şeker değerinizi optimum aralığa getirmeniz gerekir.

soru

fatma alsac

30 Nisan 2024 Salı

Tok karnina 134 cikti

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Fatma Alsac, tok karna 134 çikmasi biraz yüksek bir değer olabilir. Normalde tok karnına kan şekeri düzeyinin 140 mg/dL'nin altında olması beklenir. Eğer bu tür değerler sık sık tekrarlanıyorsa, bir doktora başvurmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz de kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Sağlığınıza dikkat edin!

2. Cevap
cevap

Uğursel

Merhaba, kan şekeri aralığı 70-110 atasıdır. Sizin 134 çıkan değeriniz tokluk ve beslendiğiniz öğün ile alakalı olarakta yüksek çıkmış olabilir. Aç karnına tekrardan bir kan şekerinizi kontrol ettirmeniz en sağlıklı sonucu verecektir. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

İfdal

Kan şekeri değerleri açık 70-100 tokluk kan şekeri değeri ise 100-140 olması lazım sizinki sınıra yakın. dikkat etmeniz lazım sınırda olan hastalar şeker hastalığına elverişlidir. gerekli diyeti yapmanız lazım tuz şeker hamur işi besinlerden fazla tüketmemeniz lazım. Dahiliye doktoruna gidip geçmiş 3 aylık şekerinize baktırın gerekirse ilaç tedavisi başlaya bilir.

soru

Abdulkadir inci

13 Nisan 2024 Cumartesi

Benim ac kan degerim 96 cikti normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Abdulkadir inci,

Açlık kan şekeri değeri genellikle 70-100 mg/dL arasında olmalıdır. Sizin açlık kan şekerinizin 96 çıkması, bu referans aralığında yer aldığı için normal kabul edilir. Ancak, sağlığınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa veya başka belirtiler yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneline danışmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Sülasi

Abdülkadir bey, aç bir şekilde kan şekeriniz yüksek çıkmıştır. Vücudumuzda insülin direnci başlamıştır. Doktorunuza muayene olmanız ve gerekli görürse ilaç tedavisine başlanılabir. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Yamaner

Merhaba Abdülkadir bey, kan şekeri optimum aralığı 70-100 aracıdır. Kan testiniz sonucu 96 çıkan aç kan değeriniz üst sınıra çok yakındır ve dolayısı ile vücudunuzda insülin direnci başlamıştır. Bunun için sağlıklı beslenme, spor, aşırı yağlı ve tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak ve sigaradan uzak kalmanız sağlığınız için önemlidir.

soru

havva

13 Nisan 2024 Cumartesi

benim tokluk şekerim 145 eşimin ise 164 bizim nasıl yol izlememiz gerekir.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Havva Hanım, öncelikle kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettirmenizi ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. Tokluk şeker seviyeleriniz yüksek olduğundan, sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersize dikkat etmeniz çok önemli. Rafine şeker ve yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan kaçınarak, daha çok lifli ve proteinli besinler tüketebilirsiniz. Eşinizle birlikte diyetisyen desteği alarak kişiye özel bir beslenme planı oluşturmanız da faydalı olabilir. Ayrıca, stresi azaltmaya yönelik aktiviteler yapmak ve uyku düzeninize dikkat etmek de kan şekeri kontrolünde etkili olabilir.

2. Cevap
cevap

Kılıçalp

Merhaba, tokluk kan şekeri oranı 70-100 arası olmalıdır. Sizin ve eşinizin kan şekeri üst limitinde üstünde olduğu için vücudunuzda insülin direnci başlamıştır. Doktorunuza muayene olarak belki ilaç tedavisine başlanabilir. Sizin ise şekerinizi yükseltmeyeceğiniz yemekler tüketmeniz, tarçın çayı ve tarçinlı su tüketmeniz, spor yapmanız yüksek şekerinizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 Diyabet Nedir?

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Güncel

Hipoglisemi Nedenleri

Hipoglisemi Nedenleri

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Diyabet Ameliyatı Faydalı mı?

Diyabet Ameliyatı Faydalı mı?

Diyabet Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Diyabet Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Ökse Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Ökse Otu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Gestasyonel Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Gestasyonel Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Açlık Kan Şekeri Değerleri

Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir?